Żadnej LITOŚCI
Żadnego MIŁOSIERDZIA
"W historii polsko-ukraińskiej jest symetria. AK też mordowała". Serio ???
Męczeństwo Polskich Sióstr Zakonnych.
„9 listopada 1943 r. wczesnym rankiem liczne bojówki UPA otoczyły Lubieszów. Do każdego z polskich domów zachodzili bojówkarze ukraińscy i pod pretekstem organizowania zebrania wszystkich napotkanych, którzy nie zdążyli się ukryć, lub uciec, spędzili do dużego domu Buttmana przy ulicy Czarnieckiego.
Dom Buttmana obłożono słomą i podpalono z wszystkich stron. Wśród Ofiar były Siostry Sercanki Alojza Jadwiga Gano i Andrzeja Maria Ossakowska.
Powstał straszliwy krzyk rozpaczy. Siostry Bohaterki uspokajały wszystkich, wzywając by swoje męczeńskie życie ochotnie oddali Bogu przez Maryję. Zaśpiewały przez łzy »Serdeczna Matko« i »Święty Boże«. Wszyscy Polacy spłonęli żywcem. Oprócz tego szereg osób zostało zamordowanych we własnych domach w większości przy użyciu siekier, noży i bagnetów. Razem zginęło ponad 200 osób.
Kolejnym zgromadzeniem, którego członkinie zginęły z rąk ukraińskiej dziczy, były Siostry Miłosierdzia Św. Wincentego à Paulo, popularnie zwane Szarytkami. W nocy z 7 na 8 maja 1944 r. w Derżowie (dekanat Stryj, powiat Żydaczów, woj. stanisławowskie) Męczeńską Śmierć poniosły trzy Siostry : Weronika Melinger Wiktoria Misiak i Agnieszka Poniecka . Siostry Szarytki miały w Rozdole zakład, w którym prowadziły szpital, sierociniec i szkołę. Do zakładu w Rozdole należał folwark Derżów, w którym pracowało kilka Sióstr.
W czasie napadu Siostry wraz z ludźmi z wioski ukryły się w Kościele. Został on podpalony i wszyscy, którzy w nim przebywali, spłonęli żywcem. W zgliszczach spalonego kościoła odnaleziono krzyżyki, medaliki i metalowe oprawy okularów, które należały do Sióstr.
2 listopada 1944 r. męczeńską śmiercią w Hnilicach Wielkich (dekanat Skałat, powiat Zbaraż, woj. tarnopolskie) zginęły dwie rodzone siostry - Anna i Helena Żarkowskie, Służebniczki Starowiejskie. W Hnilicach Wielkich siostry prowadziły ochronkę dla dzieci oraz kursy kroju i szycia.
Tak Męczeńska Śmierć Sióstr opisał naoczny świadek :
„Na podwórzu Ukraińcy podali im szpadle i zmusili do kopania dołu. Gdy był już wykopany, zarzucili Siostrom na szyje sznury i zepchnęli następnie Siostry w ten dół. Zwyrodnialcy, trzymając za końce sznurów, dotąd potrząsali uwiązanymi ofiarami, aż sznury wpiły się w ich ciała. Wtedy spuszczono na dno i przysypano ich ziemią". #UkraińskieZbrodnie
Na zdjęciu Lubieszów, zbiorowa mogiła 200 Polaków zamordowanych przez banderowców.
Źródło :
"Ludobójstwo dokonane na ludności polskiej przez terrorystów ukraińskich spod znaku OUN--UPA w latach 1939–1944 w powiecie Kamień Koszyrski, woj. poleskie"
Archiwum Główne Stowarzyszenia Societas
Zespół archiwalny : F I c 33
Jerzy Kierek - Wspomnienie z 2 IX 1965 r.
Tak szczerze mówiąc to straciłam kompletnie zapał do tej pracy. Tyram całymi dniami i jeszcze o wszystko muszę prosić i ciągle przypominać, czuję się gorzej niż Żydówka w getcie. buycoffee.to/kasjopea
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz