21 lat temu, 24 czerwca 2005 roku, we Lwowie z udziałem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego oraz prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki uroczyście otwarto odbudowany Cmentarz Obrońców Lwowa, zdewastowany w czasach Związku Sowieckiego.
Niestety, to święte dla Polaków miejsce nie odzyskało w pełni swojego przedwojennego wyglądu. Nie odtworzono np. kolumnady otaczającej Pomnik Chwały. Przez wiele lat Ukraińcy nie pozwalali na eksponowanie polskich lwów, które aktualnie stoją odsłonięte, ale bez napisów na tarczach. Poza tym, w wielu miejscach zostały pozmieniane napisy na bardziej "poprawne politycznie".
Nie wyobrażamy sobie jednak pominąć Cmentarza Obrońców Lwowa, kiedy odwiedzamy Miasto Semper Fidelis. Jesteśmy tutaj corocznie w grudniu przy okazji przekazania świątecznych prezentów Polakom na Kresach. Z kolei zdjęcie, które Państwo widzą, pochodzi z prac nad naszym filmem dokumentalnym "Isakowicz-Zaleski. Prawda was wyzwoli" o życiu i działalności śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. 

Pomóż nam dokończyć prace nad filmem: zrzutka.pl/n4mw25
Numer konta: 80 1020 1013 0000 0002 0477 9007
Tytuł przelewu: Na film o ks. Isakowiczu-Zaleskim
Więcej informacji na stronie internetowej: filmisakowicz.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz