26 sierpnia 1278 w bitwie pod Suchymi Krutami zginął Przemysł Otokar II, król Czech, książę Austrii i pretendent do tronu Niemiec.
Był jednym z najpotężniejszych Przemyślidów, za którego panowania Czechy miały "dostęp do morza". To na jego cześć nazywano Królewiec w Prusach, a jego syn Wacław II został także królem Polski.
Był synem Wacława I "Jednookiego" i Kunegundy z Hohenstaufów, więc po kądzieli wnukiem króla Niemiec i prawnukiem cesarza Fryderyka Barbarossy.
Początkowo był przygotowywany przez ojca do kariery kościelnej, ale po przedwczesnej śmierci brata został w 1247 margrabią Moraw (ryc.).
Dzięki wsparciu ojca w 1251 Przemysław Otokar został także wybrany przez tamtejszą szlachtę na tron w Księstwie Austrii, gdzie właśnie wygasła męska linia Babenbergów.
Pozwoliło mu to sięgnąć po resztę dziedzictwa rodu żony, czyli Styrię, o którą zawalczył z Węgrami. Później odziedziczył też po swoim kuzynie Karyntię i Krainę. Panowanie jego siegało więc Adriatyku, aż po tereny dzisiejszej Słowenii i skrawka Włoch (Friuli-Wenecja Julijska), zob. mapka.
Wkrótce, bo w 1253 zmarł Wacław I, dzięki czemu Przemysław Otokar objął władzę w Czechach. Jednak do koronacji doszło dopiero 8 lat później, w 1261 roku. Używał wtedy głównie tytułu 'pana Czech', wyjątkowo 'króla'.
W międzyczasie prowadził wojny z węgierskim Belą IV o Styrię (wielka bitwa pod Kressenbrunn 12 lipca 1260) i z bawarskim Henrykiem XIII (nieudany najazd na Bawarię w 1257) oraz wyjeżdżał na krucjaty do Prus.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz