ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

czwartek, 31 października 2024

Wzrosty kar za nawozy naturalne.

 

Wzrosty kar za nawozy naturalne. Nie może być zdrowo i tanio. Musi być chemicznie i drogo. Zgodnie z "zielonym wałem".

Nie zabijajcie tej tradycji jakims zjebanym halloween...

https://x.com/Seb_Lach/status/1851995052702130429 

Nie zabijajcie tej tradycji jakims zjebanym halloween...

Pierwszy polski samochód, który ukończył rajd Monte Carlo

 

Znacie Ralfa-Stetysza? Pierwszy polski samochód, który ukończył rajd Monte Carlo (z przygodami). Już po finiszu wygrał w konkursie elegancji, komfortu i wytrzymałość. I był naszą wielką nadzieją na porządną polską markę motoryzacyjną. Nie? Nic straconego. Zapraszam na 🧵👇.
Zdjęcie
Nazwa tego samochodu była obca tylko z pozoru. W rzeczywistości Ralf-Stetysz był po prostu skrótem od: „Rolniczo-Automobilowo-Lotnicza Fabryka Stefana Tyszkiewicza”. I to właśnie hrabia Tyszkiewicz (na zdjęciu 👇 trzeci z lewej, otoczony przez mechaników), był ojcem tego niezwykłego samochodu. Niezwykłego, bo mającego wszystko, co potrzebne, by stać się gwiazdą polskiego przemysłu.
A może nie tylko polskiego.
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
– Tak że musieliśmy zwolnić szybkość do minimum, aby zmniejszyć jego tortury, powstające przy każdej nierówności drogi – opowiadał hr. Gorzeński, który wraz z Tyszkiewiczem prowadził polski samochód.
Ale był nie tylko wytrzymały i wygodny. Był też względnie tani. W 1925 roku Tyszkiewicz wrócił do kraju prototypem i zaraz zaczął szukać partnerów, z którymi mógłby zacząć większą produkcję. Tych znalazł w warszawskim Towarzystwie Przemysłu Metalowego "K. Rudzki i Spółka" SA, które wcześniej produkowało konstrukcje stalowe i turbiny wodne, a teraz miało powołać wydział samochodowy. Zadbano nawet o PR. Powołano... dyrektora ds. "lansowania i propagandy". Rozpoczęto produkcję, a na reklamach pisano: "Idealny na ZŁE drogi".
Zdjęcie
– Od pierwszego kroku naszego na polu konstrukcji samochodów, stanęliśmy od razu na równi prawie z fabrykantami zagranicznymi. Ralf Stetysz hr. Tyszkiewicza, zdobywca wielkiej nagrody Ministerstwa Robót Publicznych, dowiódł, iż maszyny tej marki bez żadnej już zmiany są idealnie do warunków naszych przystosowane i w rezultatach długodystansowych nie tylko dotrzymać mogą kroku pierwszorzędnym markom zagranicznym, ale i przewyższyć je – donosiło "Auto" po jednym z udanych występów Ralfa Stetysza w samochodowym rajdzie.
Gdyby wyszło, mielibyśmy wielką markę samochodów. Ale nie wyszło.
Zdjęcie
Marzenia strawił pożar, który w 1929 roku wybuchł w fabryce. Strażacy nie dali rady ugasić ognia i spaliła się cała fabryka wraz z wyprodukowanymi już autami.
Mówiono o podpaleniu. Czy słusznie?
Straty wyniosły 1,5 mln złotych, ale wszystko było ubezpieczone. Stefan Tyszkiewicz chciał odbudować zakład, jednak nie zgodzili się na to... udziałowcy. Hrabia zrezygnował więc z marzeń i zajął się sprowadzaniem do Polski... Fiatów i Mercedesów.
Zdjęcie