ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

piątek, 25 października 2024

Szymon Harnam

 

CZAS NA LEKCJĘ HISTORII: 25.10.1929 r. - zostaje śmiertelnie postrzelony Charnam Szaja vel Szymon Harnam. Zakłady bawełniane Biedermanna przy ul. Smugowej w Łodzi. Harnam wychodzi przed robotników i zaczyna chwalić komunizm i Związek Sowiecki. Zjawia się wezwana policja.
Zdjęcie
Harnam nadal się szarpie i broń wypala. Błyskawicznie zawieziony do szpitala umiera. Jeszcze tej samej nocy zostaje pochowany na żydowskim cmentarzu.
Po wojnie łódzcy komuniści podejmowali różne działania upamiętniające postać Charnama, mimo iż nie był on działaczem robotniczym nawet z drugiego szeregu. Jego szczątki przeniesiono na łódzki cmentarz komunalny na Dołach, gdzie został pochowany w alei zasłużonych.
Znacjonalizowana po wojnie fabryka Biedermanna aż do 1991 r. nosiła nazwę: „Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Szymona Harnama”. Tam, w 1947 r., przy zakładowej świetlicy powstał zespół tańca ludowego o nazwie „Harnam”.

Zdjęcie
Znów robotnicza polała się krew: Towarzysz Harnam od kuli padł nam, Od faszystowskiej kuli psa, Nieustraszony żołnierz czerwony, Nam jego walka przykład da." - Liza Namiot i Izaak Traube.
Wywiadowcą, który feralnego dnia został wysłany na ul. Smugową był Edmund Wasiak. Przeżył wojnę. A po wojnie komuniści dorwali się do władzy. 14.12.1953 r. Sąd Wojewódzki dla m. Łodzi skazał go na 15 lat więzienia, pozbawieniem praw publicznych i obywatelskich praw na zawsze.
Zdjęcie
Zwyczajny wycierus, który zajmował się m. in. kolportażem prasy komunistycznej, rozrzucaniem ulotek i malowaniem haseł propagandowych, stał się niemalże bohaterem narodowym.
Zdjęcie

Brak komentarzy: